III Sudecki Kongres Samorządowy zagości w Stacji Rozwój
Gościć młodych przedsiębiorców to sens naszej działalności, jednak prawdziwą dumę czujemy, kiedy możemy zaprosić do przestrzeni Inkubatora Przedsiębiorczości znakomitych przedstawicieli gmin, powiatów i władz wojewódzkich z Dolnego Śląska. Taka też okazja nadarzy się już 27 września podczas III Sudeckiego Kongresu Samorządowego.
To wydarzenie niezwykle istotne dla współpracy regionalnej – czas, w którym możemy dowiedzieć się bliżej, jak rozwijają się pełne potencjału, sąsiednie nam miejscowości. Celem spotkania jest kontynuacja i dodatkowe wzmożenie aktywności rozpoczętych rok temu przez sygnatariuszy Deklaracji Sudeckiej 2017. Dokument zakłada wspólną pracę nad gospodarczym rozwojem regionu Sudetów w zgodzie z ideą spójności regionu.
Wśród tegorocznych prelekcji usłyszymy wystąpienia poświęcone szerokiej charakterystyce Sudetów, jak również odniesieniu “Strategii Rozwoju Sudety 2030” do zrównoważonego rozwoju regionu, potencjałowi klastra energetycznego ARES, inwestycyjnym szansom w Kotlinie Jeleniogórskiej oraz ekologicznej stronie Bielawy.
Podczas Kongresu wystąpi także Radny Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego Woj. Dolnośląskiego Stanisław Jurcewicz z przemówieniem “Deklaracja Sudety 2030 a krajowe dokumenty strategiczne”.
Założenia Deklaracji Sudeckiej
Ostatni rok wypełniały rodzące się i rozkwitające inicjatywy w duchu współpracy i wedle założeń Deklaracji Sudeckiej podpisanej 11 grudnia 2017 roku we Wleniu pod Jelenią Górą przez stu przedstawicieli gmin położonych na południu Dolnego Śląska. Jak zaznaczali w Deklaracji:
Stosując zasadę partnerstwa, wzajemnego poszanowania oraz podmiotowości każdej Jednostki Samorządu Terytorialnego, przystępujemy do wspólnej pracy na rzecz osiągnięcia rzeczywistego zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska.
Zatem jest to dokument świadczący o jasnej i wyraźnej chęci zawiązania ścisłej współpracy w modernizowaniu tej części regionu i poprawianiu jakości życia jej mieszkańców. Projekt ten został nazwany „Strategią Rozwoju Sudety 2030”, a jego założenia szczegółowo rozpisano w dokumencie Deklaracji Sudeckiej.
Wśród kwestii skupiających uwagę sygnatariuszy DS znalazły się strategie komunikacji, w tym likwidacja wykluczenia, poprawa jakości sieci dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, rewitalizacja połączeń kolejowych, czy nawet rozwój regionalnego transportu lotniczego w oparciu o istniejące lotniska. Innym istotnym aspektem współpracy w ramach Strategii Rozwoju jest przywrócenie dawnego blasku zdegradowanym obszarom regionu i dofinansowywanie dolnośląskich uzdrowisk, także dla zachowania dziedzictwa kulturowego i zwiększania jakości usług turystycznych.
Bardzo istotnym tematem poruszonym w Deklaracji jest położenie nacisku na rozwój sektora rolno – spożywczego, z nastawieniem na produkcję zdrowej żywności. Równocześnie podpisujący się pod dokumentem wyrażają chęć likwidacji wszystkich zagrożeń ekologicznych, szczególnie redukcję niskiej emisji na obszarze uzdrowisk.
Współorganizatorem Kongresu jest Prezydent Miasta Wałbrzych, Przewodniczący Deklaracji Sudeckiej Roman Szełemej.
Patronem kongresu jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Starosta Kłodzki Maciej Awiżenia.
Więcej informacji na stronie www.kongres.ladek.pl